Kullanıldığı bir çok sektörde,hem performansı hem de fiyatı açısından tercih edilen ürünlerin ilkleri arasında yer alan cam granül  (cam kırığı) , atık camların kırılıp elenerek istenilen boyutlara getirilmesiyle elde edilmektedir. Türkiye’de çok farklı büyüklüklerde cam granül imalatı yapılmakla birlikte bunların en küçüğü un – tuz arası diyebileceğimiz bir kıvamdadır.Bugün 10’dan fazla sektörde kullanılan cam kırığının başlıca kullanım alanları kumlama(yüzey işlem) , zemin kaplama , beton ,atık su arıtımı , havuz suyu arıtımı , epoksi, dekoratif sıva , mermerit ve peyzajdır.Aşağıda ürünün kullanım  amaçları ile ilgili kısaca bilgi verilmiştir.

 

  • KUMLAMA

Cam granül , kumlama sektöründe yoğun olarak tercih edilen ürünler arasındadır.Ahşap,beton ve metal gibi farklı yüzeylerde etkin olarak kullanılmakta ve inert yapısı sebebiyle kumlama için kullanılabilecek en sağlıklı malzemelerden biri olduğundan tercih listesinde ön sıralara çıkmaktadır.

 

  • ATIK SU VE HAVUZ SUYU ARITIMI

Bilindiği gibi su arıtımında silis kumu ve kuvars gibi bir çok farklı ürün kullanılmaktadır.Gerek atık su gerekse havuz suyu arıtımında hem performans hem de kullanım ömrü olarak çok daha üstün olan cam kumu, kullanıldığında çok daha ince partikülleri süzmekle birlikte suyun berraklığını arttırır.Ayrıca,ters yıkamada kullanılan sudan,işçilikten,kullanılan kimyasaldan tasarruf sağlar.Cam kumu gözeneksiz yapısı sayesinde filtre içinde taşlaşma veya topaklanma yapmaz,yosun oluşumunu önler.Bir filtrede kullanılacak cam kumu , silis kumuna kıyasla %20 – 25 oranında daha azdır.

 

  • BETON

Cam granül betonun mukavemetini arttırmak ve ürüne dekoratif bir görünüm kazandırmak için kullanılır.Firmanın  tercihine göre kullanılan boyut değişmektedir.

 

  • EPOKSİ

Cam granül epokside ürüne sertlik ve çizilmezlik özelliklerini kazandırmak için kullanılır.Firmanın tercihine göre kullanılan boyut ve renk değişmektedir.

 

  • CAM SIVA

Cam sıva , belirli boyutlardaki cam kırığının özel boyalarla renklendirilip akrilik bağlayıcı ile karıştırılmasıyla elde edilir.Işıltılı görüntüsü ile dekor amaçlı yapılan sıvalar arasında bilinilirliğini arttıran cam sıva , buhar geçirgenliği sayesinde binanın nefes almasını sağlar.Ayrıca ,solvent içermediğinden koku oluşumuna neden olmaz,insana ve çevreye zarar vermez.Uygulama yapılmadan önce duvarın astarlanması tavsiye edilir.

 

  • PEYZAJ VE ZEMİN KAPLAMA

Bu iki alanda özellikle büyük boyutlu cam kırıkları tercih edilmektedir.10’dan fazla renk seçeneğinin bulunduğu cam kırığı sektörlerinde bilinen bir çok firmanın tercih ettiği bir üründür.

 

 

Yukarıda yazılan tüm ürünler ve kullanım alanları ile alakalı ayrıntılı bilgi için e-posta yoluyla info@camkumu.com veya iletişim kısmında bulunan numaralardan bize ulaşabilirsiniz.