fbpx

Atık Cam, Cam Geri Dönüşüm Nedir?

Geleceğimize Bugünden Sahip Çıkıyoruz

Toplama Tesisinden Görüntüler

Cam Geri Dönüşüm

Cam yapısı itibariyle %100 sınırsız bir şekilde geri dönüştürülebilen inorganik bir maddedir. Temel olarak Silis, Soda ve Kireç bileşenlerinden oluşur. Atık camlar, cam geri dönüşüm firmaları tarafından cam kumbaralardan veya fabrikalardan toplanarak tesislere getirilir. Cam geri dönüşümde rol alan iki farklı firma vardır. Bunlardan ilki renkli ve şeffaf camları toplayan belirli bir boyutta kırıp şişe imal eden veya ısı yalıtımda kullanılan ürünlerin imalatında kullanılmak üzere tek tip ürün yapan firmalardır. Burada amaç camın metal gibi maddelerden ayrılıp belirli bir boyutta kırılıp imal eden firmalara sevk edilmesidir. Ürün niteliği kazanmamış olan bu camlar tedarikçi firmalar tarafından belirli proseslerden geçirilerek kullanılmaktadır.

İkinci tür firmalarda ise tek tip cam kullanılmakta ve hurda – atık vasfını yitirmiş ürün imal edilmektedir. Firmamız bu alanda yaklaşık 15 yıldır faaliyet göstermektedir. Temiz ve tek tip atık camları toplama, ayrıştırma, eleme aşamalarından sonra belirli proseslerden geçirerek cam tozu, cam granül, havuz suyu arıtma kumu, cam sıva, kumlama kumu gibi katma değerli ürünler imal ediyoruz. Yurt içi ve Yurt dışında birçok sektörde kullanılan bu ürünler gün geçtikçe yeni kullanım alanlarıyla müşterilerine hitap etmektedir.

Silis, Soda ve Kireç bileşinlerinden oluşan cam ihtiva ettiği bu maddelerden dolayı ülkemiz ve dünya piyasalarında hızlı bir yer edinmiştir. Her geçen gün farklı bir alanda çalışma yapılmakta ve camın benzersiz özellikleri keşfedilmektedir.

Firmamız bu alanda yeni AR-GE çalışmalarını da yürütmektedir. Dünya çapında yapılan çalışmaları yakından takip ederek Kullanım Alanları sayfasında kaynaklarıyla paylaşıyoruz. Ayrıca ülkemiz AR-GE şirketleri ve Üniversitelerin ilgili bölümlerinden gelen numune taleplerini de ivedilikle karşılamaya özen gösteriyoruz. Yapılan her çalışmanın bir parçası olmaktan gurur ve onur duyuyoruz. Ülkemizin gelişmesine, ilerlemesine katkıda bulunacak her projeye destek vermek önceliklerimiz arasında yer almaktadır.

Firmamız temiz atık pencere camlarını toplamaktadır.
İrtibat için +90(212) 595 0017 (pbx Dahili 2) numaralı telefondan veya muhammet@akcihan.com mail adresinden bizimle irtibata geçebilirsiniz.

 • Enerji Tüketiminden Tasarruf

  Eski camların kullanımı ile düşük erime noktasında aktif olan soda tüketimi 2/3’den daha fazla oranda azalmakta ve ayrıca atık camların kullanımı sonucunda cam üretimi için %25 daha az enerji kullanılır.

 • Hava Kirliliğinde Azalma

  Cam üretiminde eski camların kullanımı %20 oranında hava kirliliğine olumlu yönde etki sağlamaktadır. Bu sayede daha temiz ve daha yaşanabilir bir dünya için ciddi adım atılmış olur.

 • Maden Atığında Azalma

  Silis, Soda, Kireç ana üçlüsünden imal edilen cam, geri kazanım sonucu toplamda %80 kazanım sağlanır. Bu sayede madenler korunarak doğanın tahrip olunmasının önüne geçilmiş olur.

 • Su Tüketiminde Azalma

  Birçok ürünün üretim aşamasında kullanılan su, camın imalatında da önemli rol oynamaktadır. Geri kazanım sonucunda %50 oranında sudan tasarruf sağlanmış olur

Menü